26.05.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Angola ile KOBİ’ler Alanında İş Birliği

Angola ile KOBİ’ler Alanında İş Birliği

KOSGEB ile Angola Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Ulusal Enstitüsü (INAPEM) arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço’nun nezaretindeki imza töreni öncesinde Bakan Varank, Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı Victor Francisco ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Resmi Törenle Karşıladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Angola Cumhurbaşkanı Lourenço’yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı.

Anlaşmalar İmzalandı

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile Angola Ekonomi ve Planlama Bakanı Santos, iki ayrı anlaşmaya imza attı.

KOBİ’lere İlişkin Mutabakat Zaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angolalı mevkidaşı Lourenço’nun nezaretinde önce KOSGEB ile Angola Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Ulusal Enstitüsü (INAPEM) arasında mutabakat zaptına imzalar atıldı.

Yatırımların Teşviki Anlaşması

Daha sonra da iki bakan, Türkiye ve Angola arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nı imza altına aldı.

Ortak Basın Toplantısı

İmza töreninin sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angolalı konuğu onuruna akşam yemeği verdi.

Francisco ile Görüşme

Bu arada Bakan Varank, Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı Francisco ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir görüşme gerçekleştirdi. KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt’un da hazır bulunduğu görüşmede çeşitli alanlarda iş birliği imkanları masaya yatırıldı.

İlk Üst Düzey Ziyaret

Lourenço’nun Türkiye programı, iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk resmi ziyaret olma özelliği taşıyor. Ziyaret kapsamında Türkiye-Angola ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alınıyor.

OPEC Dönem Başkanı

Angola, OPEC ve Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu Dönem Başkanlıklarını yürütüyor. Görüşmelerde Afrika başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler değerlendiriliyor.

Kaynak: KOSGEB

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ