25.04.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Laura, petrolü 5 ayın zirvesine taşıdı

Laura, petrolü 5 ayın zirvesine taşıdı

Petrol fiyatları kasırga nedeniyle Meksika Körfezi’nde duran üretime paralel olarak 5 ayın zirvesini gördü. Brent petrol 46 doları aşarken ABD tipi ham petrol ise 43 doların üzerinde.

ABD’nin petrol üretimi açısından önemli merkezlerinden biri olan Meksika Körfezi bölgesini vuran ve üretimin durmasına yol açan Laura Kasırgası sonrasında uluslararası piyasalarda petrol fiyatları yükseldi.

ABD ile Çin ticari ilişkilerine yönelik olumlu havanın da etkisiyle brent petrolünün varil fiyatı 46 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Saat 08:20 sularında brent petrol şu sıralarda düne göre yüzde 0,26’lık artışla 46,41 dolardan işlem görüyor. ABD ham petrolü ise 43,37 dolar seviyesinde.

Analistler, yatırımcıların ABD’yi vuran kasırganın rafinerilerde üretimin durmasına yol açmasının benzin arzında yaratacağı daralmanın ham petrol fiyatlarına etkisini fiyatladıklarını ifade ediyorlar.

Laura Kasırgası nedeniyle 310 offshore petrol üretim tesisin tahliye edimdi ve 1,56 milyon varil/günlük üretim durdu. Bu, Meksika Körfezi bölgesindeki üretimin yüzde 84’ü anlamına geliyor. 15 yıl önceki Katrina Kasırgası’nda üretim yüzde 90 oranında durmuştu.

Kaynak: Dunya.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ