21.04.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Pandemi Sonrası Günlük Yaşam Nasıl Değişecek?

Pandemi Sonrası Günlük Yaşam Nasıl Değişecek?

Koronavirüs tüm dünyada düzeni hızla değiştirirken bir daha hayatın eskisi gibi olmayacağının da sinyalleri veriliyor.

Koronavirüs tüm dünyada düzeni hızla değiştirirken bir daha hayatın eskisi gibi olmayacağının da sinyalleri veriliyor. En azından uzun bir süre, daha temkinli yaşayacağımızı, sosyal hayatın kısıtlanacağını ve kişisel hijyen önlemlerini artıracağımızı tahmin edebilirsiniz. Peki, günlük yaşamda alışkanlıklarımız ne yönde değişiyor, koronavirüs sonrası dünyada insanlığı neler bekliyor? 

Alışverişte Koronavirüs Önlemleri

Koronavirüs sürecinde, daha önce online alışverişi deneyimlemeyen birçok kişi internetten alışveriş yapmaya başladı.Online alışveriş grafikleri ise her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Pandemi sonrasında da e-ticaretin yükseliş trendi göstermeye devam edeceği, insanların alışverişi internetten yapmaya devam edeceği öngörülüyor. Yalnız bu kadar da değil; temassız teslimat, online ödeme gibi yeni alışkanlıklar da bu dönemle beraber gelişiyor. İnsanlar marketlerden ve küçük esnaftan yaptığı alışverişlerde ise mümkün olduğunca az para kullanmaya çalışıyor.
Koronavirüs sonrasında QR kod ile para çekme, kare kod, mobil uygulama ve temassız kartlar ile ödeme yapma oranının artması normal. Elbette yeni alışveriş alışkanlıklarıyla beraber yeni yapılar da görebilirsiz. Lojistik sistemlerin güçlenmesi, zincir marketlerin dijitalleşmesi, küçük esnafın ortak uygulamalarla internetten ticarete adım atması, online bahşiş uygulamaları kullanımında yükseliş bekleniyor. 

İş Yerinde Neler Değişiyor? 

İş yerlerindeki en büyük değişimin iş yerine gelen personel sayısında azalma olması beklenen bir durum. Koronavirüs süreci ile beraber pek çok işin internet üzerinden de yapılabileceği görülüyor. Bu nedenle evden çalışma sisteminin daha yaygın kullanılacağını bekleyebilirsiniz. Açık ofislerde masaların aralarının açılması, havalandırmaların kapatılması ve cam kullanımının tercih edilmesi, maske ile çalışılması karantina sonrası olası sonuçlar arasında yer alıyor. 

Psikolojik Değişimler

Koronavirüs geçse de izleri insan psikolojisini uzun süre etkileyeceğe benziyor. Eskiden daha çok temas ve yakınlık ile sosyalleşen insanların sarılma, öpme, yakın oturma gibi konularda temkinli olacağı öngörülüyor. Tedbirin, elbette temkinli olma motivasyonundan ve güvende hissetmemekten kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Bu hisler de uzun vadede, kişilerin sosyal hayatta izolasyonunu artıracağa benziyor.
Daha az dışarı çıkma, online görüşmeleri tercih etme, kişilerle temas etmeme, uzak oturma gibi davranışlar alışkanlık haline gelmeye hazırlanıyor. Gelecek yıllarda insanlar daha korumacı davranışlar sergileyebilir, daha az sosyalleşme ve güvensizlik nedeniyle depresif eğilimleri daha sık görebilirsiniz.
Koronavirüs sürecinin insan psikolojisi ve yaşamı açısından getirdiği başka yenilikler de var. Birçok kişi hayatını nasıl yaşamak istediğini ve karantina öncesi hayatındaki kişilerin kıymetini anlamış görülüyor. Bu nedenle, karantina sonrasına hayatında radikal değişiklikler yapanların, geleceğe yönelik hayaller kuranların ve girişimde bulunanların arttığına şahit olabiliriz.

Sporda Hijyen Esas

Spor yaparken yanınızda hiç kolonya, dezenfektan veya antibakteriyel jel taşıdınız mı? Hiç maske kullanarak spor yaptınız mı?  Karantina sonrasında hayat, sporda yeni hijyen alışkanlıkları getirmeye hazırlanıyor. Spor aletleri arasında mesafelerin açılmasını, özel derslerin artmasını, grup derslerinde kişi sayılarının düşmesini, her aletin kullanım öncesi temizlenmesini, spor esnasında maske takılmasını yeni düzenden bekleyebilirsiniz. Spor salonuna gitmek yerine birçok kişi evine spor aleti almayı ve online derslerle hareket etmeyi tercih ediyor. Koronavirüs süreci sonrasında da spor alışkanlıklarının bu şekilde devam etmesine, eski alışkanlıkların değişmesine şaşırmamalısınız. 

Hobilerde Yenilikler

Koronavirüs süreci birçok insanın yeni hobiler geliştirmesini de sağlıyor. Siz de balkon bahçeciliği, puzzle yapma, evde maket hazırlama, ekmek pişirme gibi yeni alışkanlıklar edinmiş olabilirsiniz, karantina sonrası hayatınızın içinde onlar da olacak gibi görülüyor. Koronavirüs sonrasında insanların evde yenebilir bitkiler üretmeye daha çok ağırlık vereceği de yapılan tahminler arasında. Balkonların çiçeklerle, yeşilliklerle donatılacağı karantina sonrası yaşamda, evi güzelleştirme çalışmalarının da hız kazanacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: kuveytturk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ