25.05.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Değerli metallerde beyaz-sarı kapışması

Değerli metallerde beyaz-sarı kapışması

Mart ayında yaptıkları dipten bu yana değerli metallerin fiyatı adeta uçarken, piyasaların sarı kızı altının performansı beyaz metallerin gerisinde kaldı.

Değerli metaller piyasasının ağır topu altın koronavirüs krizinin artırdığı güvenli liman talebinden en çok nemalanan yatırım araçlarından biri oldu. Sarı metal bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra birçok analistin tahminlerinden çok daha önce 2.000 barajını aştı. Ancak değerli metal ailesinin beyaz üyeleri altından daha hızlı hareket ediyor. Platin, paladyum ve gümüş, yatırımcının gözdesi altına kıyasla COVID-19 döneminin en düşük seviyelerinden çok daha fazla yükseldi. Analistler ‘beyaz metaller’in, altına nazaran halen ucuz olmaları nedeniyle yatırım adresleri olarak güçlenmeye devam edeceği görüşünde.

‘Beyazlar’ın fiyatı uçtu

COVID-19 salgını sırasında yaptıkları dipten bu yana ‘beyazların’ fiyatı adeta uçtu. Önceki gün itibariyle metallerin performansına bakıldığında; platin mart ayında gördüğü yılın en düşük seviyesi 601 dolar/onsun yüzde 53 üzerine çıkarak 913 dolara yükseldi. Kardeş metal paladyum 1.611 dolar olan bu yılın en düşük seviyesinin üzerine yüzde 52 ekleyerek 2.456 dolara çıktı. Bu yılın ‘favori at’ı gümüş ise mart ayında yaptığı 11.9 dolarlık dipten tam yüzde 130 yükselerek 27.4 dolara geldi.

Altın yüzdesel olarak geride kaldı

Altın ise martta gördüğü 1.431 dolarlık yılın en düşük seviyesinin yüzde 31 üzerinde. Metallerin son iki ay içindeki performansına bakıldığında da benzer bir tablo bulunuyor. Platin, paladyum ve gümüş son iki ayda sırasıyla yüzde 10, yüzde 23 ve yüzde 50 artış kaydetti. Söz konusu dönemde altındaki yükseliş ise yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Analistler, gümüş ve platin gibi metallerin altına göre ucuz olmasının, yılın geri kalanında da performanlarına yansıyacağını düşünüyor. BNP Paribas kıdemli emtia ekonomisti Harry Tchilinguirian, yılın tamamında gümüşün altından daha iyi performans göstereceği kanaatinde. Gümüş fonlarına para akışının güçlü olduğunu belirten Tchilinguirian, “Altının nominal olarak rekor seviyelere ulaşmış olmasıyla yatırımcının makro risklere karşı daha ucuz bir korunma aracı olarak gümüşe yöneldiğine inanıyoruz” diyor.

Saxo Bank Emtia Stratejileri Bölüm Başkanı Ole Hansen, altına göre oldukça ucuz olan platinin alternatif bir yatırım aracı olarak değerlendirilebileceğini dile getiriyor. Money Metals Exchange analisti Stefan Gleason da, diğer metallerden daha nadir bulunmasının platinin cazibesini artırabileceğini ifade ediyor.

PLATİN RALLİ YAPABİLİR

Tıpkı altında olduğu gibi şu sıralar Amerikan Doları’nın diğer değerli metaller üzerinde de baskı oluşturduğuna dikkat YAPABİLİR Çeken analistler ancak dizel araçlarda katalizör olarak kullanılan platinde yükseliş beklentisini koruyorlar. Otomobil satışlarındaki canlanmaya paralel olarak fiyatların yıla başladığı 968 doların üzerine çıkmayı başarması halinde platin rallisi yaşanabileceği konuşuluyor piyasalarda. Değerli metal stratejisti Sunil Kumar Dixit, 980 doların üzerine çıkması halinde platinin muhtemelen 1.020-1.080 doları hedefleyeceğini, yeterli alıcı bulduğu takdirde 1.180’e doğru bir ralli yaşanabileceğini söylüyor.


GÜMÜŞ KARMAŞIK SİNYALLER VERİYOR

Gümüş ise teknik olarak karışık sinyallar KARMAŞIK gönderiyor. Gümüş fiyatlarının konsolidasyon gerçekleşen 29.84 dolar seviyesinin halen yakınlarında gezindiğine dikkat çeken analistlere göre gümüş yukarı hedeflemeye devam ediyor. Credit Suisse beyaz metal için ‘30.72 dolar direnç seviyesi’ diyor. Devamında ise 35.23/35.365 dolar gümüşün menzili içinde gösteriliyor. Aşağı tarafta ise 22.90 dolar düşüşün daha da derinleşebileceği destek olarak görülüyor. 2020 rallisinin yüzde 38.2 geri çekilme seviyesine işaret eden bu desteğin kırılması ise Credit Suisse’e göre, bir sonraki desteği 20.75 dolara kadar çekebilecek yeni bir düzeltmeyi beraberinde getirebilir.


PALADYUM, 900 DOLAR YÜKSELDİ

Paladyum da COVID-19 kayıplarını çabuk atlattı. Yaklaşık 6 ayda spot piyasada 900 dolara yakın, vadeli işlemlerde ise 1000 dolar prim yapan platin, 2.000 doların üzerinde güçlenmeye devam ediyor. Altın yılın dip seviyesinden bu yana ise 500 dolar artıda. Yılbaşından bu yana bakıldığında ise altının paladyumdan daha iyi performans gösterdiğini kaydetmek gerekiyor. Her iki metalde 2020 başına göre 420 dolar kazanç elde etmiş olsa da yüzdesel olarak paladyumun kazancı yüzde 21 iken, altının yüzde 28 civarında. Bundan sonrasına bakıldığında ise paladyumun yükseliş yönlü daha güçlü bir dalgaya kapılabileceği tahmin ediliyor. Fxleaders.com’da yer alan bir analizde paladyum fiyatlarının bu yılın son çeyreğinde 2.500-2.600 dolara çıkacağı tahmini yapıldı. Beyaz metal için görünümün pozitif olduğu vurgulanan analizde 1 yıl içinde ise fiyatların artan talep ve jeopolitik endişelerden destek bularak 2.800-3.000 dolara tırmanabileceği öngörülüyor.


ALTIN GÜÇLÜ DOLARA TAKILDI

Bu hafta 1.992 seviyesi üzerini test etmesinin ardından dolar DOLARA endeksindeki yükseliş hareketi ile birlikte kazançlarının bir kısmını silen ons altın 1.940 dolar düzeyine indi. Genel görünüme bakıldığında dolar endeksinde devam etmekte olan orta vadeli düşüş trendinin ve ABD’de faizlerin uzunca bir süre düşük kalacağına ilişkin beklentilerin, değerli metaller için olumlu bir ortam sunmaya devam edebileceği belirtiliyor. Dolar endeksindeki mevcut yükseliş hareketinin 93 – 93,30 bandında güç kaybedebileceği ve dolarda orta vadeli zayıf seyrin devam edeceğine ilişkin beklentiler çerçevesinde ons altındaki geri çekilmelerin sınırlı kalması bekleniyor. Uzmanlar, ons altının ağustos ayı içinde yaşadığı aşağı yönlü düzeltme eğilimi sonrasında yükselişine devam edebileceğini ve yeniden 2.000 seviyesi üzerine yerleşebileceğini düşünüyor.

Kaynak: Dunya

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ