12.07.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Geleneksel Yatırım Aracı: Altın

Geleneksel Yatırım Aracı: Altın

Tüm zamanların en değerli emtiaları arasında yer alan altın, ekonomi dünyası için büyük önem taşıyor.

Dünya üzerinde ekonomik sistem oluşmaya başladığından beri vazgeçilmez bir değer olan altın, en önemli yatırım araçları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki altın neden değerlidir? Bir yatırım aracı olarak nasıl kullanılır ve en doğru altın yatırım yöntemleri hangileridir? Bu soruların cevaplarına ve geleneksel yatırım aracı altına dair bilmeniz gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Altın Neden Değerli Sayılır?

Altın, paranın icadından bile daha eski bir ticaret aracı olması sebebiyle büyük önem taşıyor. Parlak rengi, nadir bulunan bir maden olması, kolay işlenebilmesi ve her kültürde büyük değer görmesi sebebiyle dünyanın en eski ticaret araçları arasında yer alıyor. Doğal yollarla oluşumunun asırlar sürmesi ve yapay olarak elde edilememesi sebebiyle de pek çok emtia türünden ayrılıyor. Dünya tarihinin en değerli ticari unsurları arasında yer alan altın, para kavramının dahi ortaya çıkış sebepleri arasında bulunuyor. Kullanılan ilk banknot paraların, devletlerin ve finans kuruluşlarının hazinelerinde bulunan altın miktarını belirttiği ve bir anlamda altın yerine verilen senetler olduğu biliniyor. Bu sebeple de tarihin en değerli emtiaları arasında ilk sırada yer alan altın, hâlen yüksek bir maddi değer taşıyor ve en önemli yatırım araçları arasında kabul ediliyor.

Altın Neden Güvenli Bir Yatırım Aracıdır?

Altın, en değerli ve en güvenli yatırım araçları arasında başı çekiyor. Bu durumun temel sebebi ise altının herhangi bir fiziksel zarara uğramaması, yapısal olarak deforme olsa dahi değerini koruması olarak gösteriliyor. Bir diğer deyişle altın, her zaman önemli ve kıymetli bulunuyor. Altının finansal açıdan güven vermesinin temelinde ise döviz ve borsa gibi diğer yatırım gereçleri gibi risk unsuru barındırmaması yatıyor. Döviz türleri, farklı ülkelerin para birimi olduğu için o ülkelerin ekonomik performanslarına, siyasi gelişmelerine ve global ilişkilere göre iniş ve çıkış gösterebiliyor. Borsa hisseleri ise şirketlerin dönemsel performanslarıyla değer kazanıp kaybediyor ve her iki yatırım aracının da beklenmedik gelişmeler sebebiyle aniden değer yitirme riski bulunuyor. Dünya ekonomisinin yapı taşları arasında yer alan altın ise değerini bizzat kendisinden aldığı için aniden değersizleşme riski taşımıyor ve bu sebeple de yatırımcıların en güvendiği yatırım araçları arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Altını Nasıl Saklamak Gerekir?

Altınla yatırım yapmanın farklı yöntemleri bulunuyor. Pek çok yatırımcı, altını satın aldıktan sonra değer kazanana kadar saklamayı ve uygun dönemde satışa çıkarmayı tercih ediyor. Bu yöntem, uzun vadede kazanç sağlanması en garanti yollar arasında yer alsa da altın yatırımıyla daha fazla para kazanmanız da mümkün oluyor. Sahip olduğunuz altınları ekonomiye katarak değerlendirebilir ve günlük iniş çıkış trendlerini takip ederek daha kısa sürede daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Kuveyt Türk altın hesabı açarak da yatırımlarınıza değer katabilirsiniz. Altın Cari Hesabı, Altına Altın Katma Hesabı, Ziynet Altın Katılma Hesabı ve Birikimli Altın Katılma Hesabı gibi ürünlerden size en uygun olanı seçebilirsiniz. Altınlarınızı yastık altında bekletmek yerine Altın Günleri’nde Kuveyt Türk şubelerine getirip değerlendirebilirsiniz.
Ayrıca Kuveyt Türk’e özel olarak basılan gram altın, çeyrek altın ve külçe altın seçeneklerini Kuveyt Türk şube ve ATM’lerinden alabilirsiniz. 

Kaynak: kuveytturk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ