23.06.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Belçika çikolatasından aldığı ilhamla kendi işinin patronu oldu

Belçika çikolatasından aldığı ilhamla kendi işinin patronu oldu

Sattığı çikolataları üretmek için “Madame Mai” isminde imalathane kurarak Belçika çikolatasından 60 çeşit ürün yapmaya başlayan Erzurumlu iş insanı Şeyda Sönmez Ebren “Hem istihdam sağlamaya çalışıyorum hem de bu güzel lezzeti Erzurum halkıyla buluşturuyorum” sözleriyle yaptığı girişimi değerlendirdi.

Atatürk Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olan 2 çocuk annesi Şeyda Sönmez Ebren, açık öğretimden de Uluslararası İlişkiler Eğitimi aldıktan sonra kendine iş yeri açtı.

İşletmesinde başlarsa sadece çikolata satan Ebren, bir süre sonra yapımcı olmaya karar verdi. Yurt dışından getirilen bir ustadan 1 aylık çikolata yapımı eğitimi alan Ebren, diğer konularda yaklaşık 5 aylık bir kursun ardından çikolata üretim atölyesi kurdu. “Madame Mai” isimli atölyesinde Belçika çikolatasıyla 60 çeşit çikolata üreten Ebren, çikolata sektörüne olan ilgisi nedeniyle bu işi seçtiğini söyledi.

Pandemi nedeniyle Merkez Yakutiye ilçesine bağlı Kurtderesi ilçesinde atölyesini Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve sınırlı bir misafir grubu ile açan Şeyda Sönmez Ebren, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki tek çikolata üreticisi olduğunu söyledi.

3 yıl önce açtığı işyerinde çikolata satarak işe başladığını belirten Ebren, “Bir süre sonra neden çikolata üretmiyorum diye düşünerek üretim işine girmek istedim. Bir süre onun eğitimini aldıktan sonra Kayseri’den bu işin ustalarından öğrenmeye devam ettim. Sonra kendi çikolatalarımı üretmeye başladım. Hem istihdam sağlıyor hem de bu lezzetli tadı Erzurumlulara sunmanın mutluluğunu yaşıyorum.” sözleriyle yaşadığı gruru ifade etti.

İşte birbirinden lezzetli görününen o çikolatalar:

Kaynak: DHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ