23.06.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Pandemi Sürecinde Parlayan Girişim Fikirleri

Pandemi Sürecinde Parlayan Girişim Fikirleri

Pandemi sürecinde etkili çözüm önerileriyle piyasaya hızlı giriş yapan girişimler dikkat çekiyor.

Krizler, dünya genelinde büyük sorunlara sebep olsa da görmeyi bilenler için parlak fırsatları da beraberinde getirir. 2019 yılının sonunda Çin’de ortaya çıkan ve 2020’nın ilk aylarından itibaren küresel sağlığı tehdit eden koronavirüs salgını da yeni iş fikirlerini gündeme taşıyan krizler arasında yer alıyor. Pandemi sürecini en az hasarla atlatmak isteyen şirketler ve bu süreçte çözüm önerileriyle piyasaya hızlı bir giriş yapan yeni girişimler, kısa sürede ulaştıkları başarıyla herkesi kendilerine hayran bırakıyor.

Evde Kendin Pişir Kendin Ye Akımı

Pandemi sebebiyle önerilen tedbirler arasında sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve zorunlu ihtiyaç duyulmadıkça evden çıkılmaması da yer alıyor. Bu sebeple, restoranlarda yemek yeme alışkanlığı önemli şekilde azalırken paket servisler ise ağırlık kazanıyor. Yiyeceklerinin güvenliğini daha da artırmak isteyenler için ise “kendin pişir kendin ye” uygulamasına başvuruluyor. Pek çok hazır gıda firmasının uyguladığı sistemde dondurulmuş gıdalar ayrı ayrı paketleniyor ve müşterilere de bu şekilde teslim ediliyor. Müşteriler, ürün ambalajlarını kişisel güvenlik tedbirlerini alarak açıyor ve ürünleri evde kendi imkânlarıyla pişiriyor. Bu sayede COVID-19 virüsüne karşı maksimum tedbir alınırken yemek şirketlerinin giderleri de azalıyor.

İnternetin Sınırları Aşılıyor

Koronavirüs sebebiyle dünya genelinde uygulanan karantina sona erse de dış mekânlar hala güvenli değil… Bu sebeple mümkün olan tüm hizmetlerin internet üzerinden alınmasında fayda bulunuyor. Vaktinde internet sektörüne yatırım yapanlar ise sürecin kazananları arasında. Online olarak verilebilecek hizmetlerin sayısı ise son derece fazla… Spor uygulamaları, sanal eğitimler, e-kitaplar, dergiler, sanal müze ve turlar, kullanıcıların internet üzerinden kolayca ulaşabileceği deneyimler arasında yer alıyor. Online hizmetleri ücretsiz olarak veren kuruluşlar, izlenme sayılarını rekor seviyelere ulaştırmaları sayesinde son derece yüksek reklam gelirlerine ulaşabiliyor. Kullanıcılardan cüzi miktarda ödeme alan şirketler ise müşteri potansiyelinin yüksekliği sebebiyle rekor seviyede kâr elde edebiliyor.

Tekstil ve Kozmetik Sektöründe Yeni Dönem

Dünya sağlığını tehdit eden pandemi, çeşitli tedbirler alınmasını zorunlu hâle getiriyor. Bu zorunluluk ise yeni iş kollarının doğmasına yol açıyor. Koronavirüs döneminde parlayan yeni girişimlerin başında, maske ve siperlik üretimi geliyor. Tekstil sektörüne taze bir soluk getiren maskeler ve siperlikler, yoğun talep sebebiyle yeni bir iş kolu olarak değerlendiriliyor. Pek çok firma tarafından üretilen yeni maske tasarımları, sağlığını korumak isteyenlerin en önemli ihtiyaçları arasında. Belirli dönemlerde maske takmanın zorunlu hâle gelmesi de bu iş kollarını son dönemin en parlak fikirleri arasına sokuyor. Kozmetik sektörü de yeni normal süreciyle birlikte öne çıkan alanlardan biri… Kolonya ve dezenfektan türlerinin koronavirüs üzerinde etkili olması sebebiyle çok sayıda tüketici, bu ürünlere büyük ilgi gösteriyor. Farklı aromalarla desteklenen ve bu sayede geniş bir hedef kitleye hitap eden ürünler, girişimcilerinin yüksek oranda kâr etmesine olanak tanıyor.

Aynı Gün Teslim Hizmetine Yoğun İlgi

Pandemi günlerinde online alışveriş hizmetlerinin yoğun ilgi görmesi, bu duruma hazırlıksız yakalanan firmaların teslimatta çeşitli sorunlar yaşamasına sebep oluyor. Rakiplerine karşı öne geçme fırsatı yakalamak isteyen girişimler ise sanal market uygulamalarındaki ürün çeşitlerini artırarak ve aynı gün teslim hizmetine imza atarak müşterilerin büyük beğenisini kazanıyor. Aynı gün teslim imkânı, pandemi günlerinde evinden çıkmak istemeyen tüketiciler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Aynı gün teslim seçeneği, yeni iş kollarının ortaya çıkması konusunda da büyük fayda sağlıyor. Çok sayıda firma, kendi aracına sahip serbest çalışan şoförleri teslimat için işe alırken pandemi sürecinde oluşan bu yeni istihdam fırsatı, ülke ekonomisinin güçlenmesine de yardımcı oluyor. 

Kaynak: kuveytturk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ