25.05.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Hisse piyasalarında kısa vadede düzeltme ve volatilite bekleniyor

Hisse piyasalarında kısa vadede düzeltme ve volatilite bekleniyor

Uzmanlar hisse piyasalarındaki rallide kısa vadede bir düzeltme olabileceğini öngörüyor ancak politika desteklerinin düşüşü sınırlandırması da bekleniyor.

Piyasalara yön veren olumsuz bir gelişme olmamasına rağmen, marttan bu yana uzun soluklu bir rallide olan küresel hisse piyasalarında perşembe günü son iki ayın en kötü işlem günü oldu. Apple, Amazon, Netflix, Alphabet ve Facebook gibi pandeminin yıldız hisseleri düşüşe öncülük etti. ABD’de Dow Jones endeksi perşembe günü 800 puan düşüşle 28.292’ye gerilerken, S&P 500 endeksi yüzde 4’e yakın değer kaybetti. En çok şaşırtan ise pandemi nedeniyle rallinin itici gücü olan teknoloji hisselerinin yer aldığı Nasdaq endeksinin yüzde 5 kayıpla kapanmasıydı. Uzmanlar hisse piyasalarındaki rallide kısa vadede bir düzeltme olabileceğini öngörüyor ancak politika desteklerinin düşüşü sınırlandırması da bekleniyor. Öte yandan uzun vadeli görünümde yatırım bankaları hisselerin tekrar yükseleceğini ve bugünkü değerlerinden çok daha yüksek düzeye gelebileceğini söylüyor.

Goldman Sachs: VIX’ten sinyaller iyi değil

Goldman Sachs Portföy Stratejisti Christian Müller-Glissman, çok yüksek fiyatlanan hisselerin ‘hız limiti’ görevi göreceğini ve CBOE volatilite endeksi VIX’ten hisse piyasalarının önümüzdeki günlerde daha engebeli seyredeceği sinyalleri geldiğini belirtiyor. “Ayı piyasalarının ardından hep böyle olmuştur” diyen stratejist, CNBC’ye verdiği demeçte bu beklenmedik hareketi şöyle açıklıyor: “Önce keskin bir iyileşme görürsünüz, sonra piyasanın aslında gerçekte nereden kazanç büyümesi alındığını gördüğü bir dönem gelir. Bu ilk patlayıcı nitelikte yaşanan iyileşmenin ardından temellerde bazı hayal kırıklıkları olabilir.” Ancak Müller-Glissman “Keskin bir düzeltme olabilir ancak politika desteği bu düşüşün ne kadar derin olacağına ilişkin riski azaltıyor” diyor.

BofA da kısa vadede riske dikkat çekiyor

Bank of America ise küresel hisse piyasaları için gösterge niteliğindeki S&P 500 endeksinin gelecek on yıl boyunca yüzde 45 yükselişle 5.200 düzeyine kadar geleceğini öngörüyor. Uzun vadede hisseleri diğer varlık sınıflarına tercih eden banka, kısa vadede ise görünümün nötr ve negatif olduğunu belirtiyor ve yatırımcıları kısa vadede volatiliteye hazırlanmaya çağırıyor.

Kaynak: Dunya

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ