16.06.2024 - info@kobitrend.com +90 850 304 7064

Türkiye, online alışverişte Avrupa’da birinci

Türkiye, online alışverişte Avrupa’da birinci

Alışverişte çarşı pazar gezmek yerine online yapmak tercih ediyoruz. Her türlü ürün çeşidinin uygun fiyatlarla bulunabildiği alışveriş siteleri, tüketicinin hayatını kolaylaştırıyor.

İngiltere merkezli global sosyal medya ajansı We Are Social’ın Hootsuit ile birlikte yaptığı ‘Dijital Dünya 2022’ araştırmasında, 16-64 yaş grubundaki internet kullanıcılarına her hafta online market alışverişi yapıp yapmadıkları soruldu.

Türk internet kullanıcılarının yüzde 38.9’luk kısmının her hafta online market alışverişi yaptığı belirlenirken, Türkiye bu oranla Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sırada yer aldı.

DÜNYA SIRALAMASINDA TAYLAND

Dünyada ilk 3 sırayı Tayland (yüzde 45,8), Güney Kore (yüzde 43,1) ve Meksika (yüzde 39,1) paylaşırken, Avrupa’da sadece Yunanistan, Türkiye ile birlikte yüzde 28.3 olan dünya ortalamasının üzerinde yer aldı.

Online alışverişin yaygın olduğu Avrupa ülkelerinde bu oran İngiltere’de yüzde 26.9, Fransa’da yüzde 21.9, Almanya’da ise yüzde 15.2 olarak gerçekleşti.

21.5 MİLYON ONLINE MARKET MÜŞTERİSİ

Araştırmaya göre Türkiye’de 21 milyon 500 bin kişi her hafta dijital marketlerden alışveriş yapıyor. Market ürünleri satan birçok platform teslimat süresini bir saatin bile altına düşürdü. Fiyat kıyaslama siteleri, meyve, sebzenin de yer aldığı tüm market ürünlerinin fiyatlarını da sistemlerine dahil etti. Birkaç tıkla alışveriş sepetini en uygun hangi markette doldurabileceğinizi öğrenebiliyor, alışverişi daha tasarruflu yapabiliyorsunuz.

İADE KOLAYLIĞI BÜYÜK AVANTAJ

E-ticaretin tüketici için en büyük avantajlarından birinin de iade süreçlerindeki kolaylık oldu. . E-ticaret sistemi tüketiciye beklentilerini karşılamayan ürünü koşulsuz iade edebilme seçeneği sunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ